Aktuális Veterán 2025. február 18.

Csúcsra járatva

Kompresszoros motorja, gyönyörű karosszériája és elegáns műszerfala van. Nagy (üzleti)siker mégsem lett a Wanderer W 25 K, pedig már a látványa is lakoma a szemnek. Ez az egyik legelragadóbb Wanderer.

Írta és fotók: Ács Tibor, Audi Tradition

A harmincas években a németek iszonyatos pénzeket öltek az autósportba. A Mercedes-Benz és az Auto Union szinte verhetetlen volt a világ versenypályáin. Lényegében minden jelentősebb versenyre benevezték az „ezüstnyilakat”, nem csoda, ha hamarosan legendássá váltak – a Grand Prix és egyéb futamokon elnyert kupák okozta erős reklámhatás megtette hatását. Az Auto Unionhoz tartozó Wanderer sportautók is sikeresen gyűjtötték a kupákat – amiket például olyan futamokról hoztak el, mint a hosszútávú Liège-Róma-Liège verseny. Ez idő tájt padlógázra kapcsoltak a náci Németországban, a jogosítvánnyal rendelkező tehetősek közül mindenki sportkocsit akart, amivel akár autóversenyen is részt lehet venni. A békeidők utolsó perceiben jártunk – 1935-ben az Audi, a DKW és a Horch is bemutatta saját roadsterét. Egyik szebb volt, mint a másik.

Csak az Auto Unionhoz tartozó negyedik márka, a Wanderer volt lépéshátrányban. De nem sokáig! 1936 tavaszán a Berlini Nemzetközi Autószalonon – még a bennfentesek számára is meglepetésként – bemutatta a Wanderer is a sajátját, a W 25-öst, így lett utolsó a csoporton belül. Szégyenkezniük azonban nem kellett, mert kocsijuk márkatársaihoz hasonlóan szintén gyönyörűen tervezett formavilágot képviselt. Ezek közül egyébként kereskedelmi siker talán egyik sem lett. Presztízsmodellek voltak, mutatták, mit tudnak gyártóik – kézzel készült autó volt mindegyik, de az autóiparban akkortájt ez volt a megszokott, több cég is karosszálta az alvázakat. Csak a Wanderernél három alaptípushoz tizenkétféle karosszéria volt elérhető. Így a W 25 K Roadster mellett például ugyanezt a típust kétüléses kabrióként is kínálták – nagyobbak voltak az oldalablakokkal is felszerelt ajtajai és időjárásálló, könnyen csukható teteje volt. 

De mit keres itt Ferdinand Porsche?! 

A W 25-ös kétliteres, hathengeres motorja eredetileg a W 20 és W 22-es modellekben szolgált – 1932-ben Ferdinand Porsche fejlesztette ki a Wanderernek. Könnyűfém hengertömbbel és nedves perselyekkel rendelkezett, de nem egy nagy teljesítményű sportmotor volt… Ezen elég brutális módon segítettek: egy állandóan működő Roots kompresszort csavaroztak rá! Kompresszor-mánia tombolt ekkor, ugyanis szintén 1932-ben, abban az évben amikor létrejött az Auto Union, Porschét a Wanderer szerződtette egy szintén kompresszoros, 16 hengeres Grand Prix versenyautó tervezésére is, az új, 750 kilogrammos formulához. De Porsche már a húszas években sikeres Mercedes-Benz SSK kompresszoros motorját is finomította – vezettem egy ilyet, a VAM 2022. januári számában írtam róla – ennél még csak padlógázon kapcsolt a kompresszor, viszont a motorjánál már sok helyen alkalmaztak könnyűfémet.

A vezérműtengelyről két Hardy‑tárcsán keresztül hajtják a motor bal oldalára szerelt kompresszort, ami négyezres motorfordulatnál 9200-at forog

Szóval, rendszeresen napirenden volt a kompresszor témája az Auto Unionnál, konkrétra akkor fordult a dolog, amikor 1934 folyamán a Chemnitz Siegmar részében lévő üzem vezetője, Herr Wacker napirendre tűzte. Porsche a korábbi filozófiáját követte a Wanderernél is, a Horch gyár tervezési osztályát pedig megbízták az első tesztmotor megépítéséhez szükséges dokumentumok elkészítésével. A cél az volt, hogy az első teszteket egy éven belül lehessen végezni. 

Duplázza a teljesítményt

A polgári limuzinokban 40 lóerős motort Porsche a W 25-ösbe a kompresszoron felül speciális hengerfejjel és sportkipufogóval is ellátta, így az alap teljesítményének több mint dupláját érte el. A forgattyúsház felső része és a hengerkamra egyetlen, egyszerű öntvényből készült, amely szilumin-gamma könnyűfémből – vagyis alumínium ötvözetből, amely különösen jó hővezető képességgel rendelkezik. Ezekhez a kokillaöntéssel készült motoralkatrészekhez már kevés volt a korábban használt szilumin – nem bírta a strapát, az újabb alapanyag már nagyobb csapágynyomást tudott elviselni és jobb volt a hővezető képessége. A hengerbetét speciális króm-nikkel szürkeöntvényből készült. Maga a hengerfej is szilumin-gamma anyagból készült, így még az erős hőnek kitett részek – például a szelepek – sem érhetnek el működést veszélyeztető hőmérsékletet. A szelepülések préselt bronz gyűrűk. Szóval, igényes anyagokból rakták össze az erőforrást.  

Beszáll a Baur

A kocsi alváza ismert Wanderer alváz. De elöl már független felfüggesztésű, hátul pedig Banjo-tengelyes, keresztbe beépített laprugókkal: a DKW készített már ilyeneket. Az amerikai David E. Ross által feltalált csiga­pályás kormánygépet 1932-től gyártotta a ZF Friedrichshafenben, ilyet kapott a W 25 K is. Készült két prototípus, a karosszálást az 1910-ben alapított stuttgarti Karl Baur cég nyerte el. 1936 elejére elkészült 40 kabriolet és tíz darab roadster – a Wanderer a kabriolet nagyobb sikerében bízott. A siker azonban nem jött, a motor és a kompresszor rendszeresen meghibásodott, több sebből vérzett a konstrukció, még az olajozása sem volt tökéletes. Hiába lett a kocsi az autók szerelmeseinek álma, elbukott. Szigorúan véve a főtengelyhez képest 2,3-szor többet forgó kompresszoron múlt a dolog, de az alapos tervezés és előkészítés ellenére sem lehetett a motort kellően terhelhetőre, rugalmasra és kiegyensúlyozottra tervezni. 

Megfutamodtak?

Bár az Auto Union fontolgatta a Wanderer W 25 K bevetését motorsport rendezvényeken is – 1936-ban a nürburgringi Eifelrennen versenyen való részvételt tervezték – de a tesztek során a motor nem tudott megbirkózni az állandó sportterheléssel. Hiába gondolták úgy, hogy a folyamatosan működő kompresszorral megbízhatóbb lesz a konstrukció, nem lett az: viszont rávilágított, hogy az amúgy is kimerült motor folyamatosan nagy igénybevételnek van általa kitéve. Korán problémák jelentkeztek a keverékképzésnél, majd kiderült, hogy a kompresszor kenése miatt a gyújtógyertyák olajosodtak, végül magában a kompresszorban is rendszeres meghibásodások léptek fel – költségesek voltak a javítások. Így esett, hogy a W 25 K alulmaradt legerősebb versenytársával, az Eisenachból érkezett BMW 328-asssal szemben. Amikor 1936-ban fennállt a veszély, hogy találkoznak az Eifelen, az Auto Union visszavonta a részvételt. Ernst Henne nyert a BMW-vel, a W 25 K pedig nem aratott sportsikereket. Ennek ellenére zseniális az egész – még akkor is, ha a korszak nagyágyújával, a könnyebb 328-assal nem tudta felvenni a versenyt. De végül a mérnököknek be kellett ismerniük, hogy az „öregecske motort pacemakerrel erősítenek” koncepció kimerült, hiába fejlesztenék tovább, teljesen új konstrukció kellene.

A gyártás 1938 júliusában fejeződött be, addig 104 roadster és 140 kabrió hagyta el a siegmari gyárat, a maradék járóképes alvázként – így készült összesen 259. Arról, hogy mennyire nem volt keresett, sokat elárul, hogy a roadster 1939 elejéig megtalálható volt az árlistán, ugyanis egy kabrión kívül 20 nyitott sportautó raktáron ragadt, nem vitték el a négyévnyi német átlagkeresetbe kerülő kocsikat! Annak érdekében, hogy rövid határidővel el lehessen adni őket, az árukat több mint negyedével csökkentették. Ezekben az években egyébként a Wanderer évente 8-9 ezer, az Audi kevesebb mint ezer, a DKW vagy negyvenezer, amíg a Horch évi kétezer autót gyártott. Sikertelenségéhez a befektetett energia és pénz aránytalannak tűnik – a kompresszoros motor megölte, magával rántotta a gyönyörű roadstert. De a háború kitörésével minden ilyen luxuscikket teljesen el is kellett felejteni és temetni.  

Mindegyik műszer gyönyőrű és sok is van belőlük – ez a korszak egyik legszebb műszerfala

Ér vagy kétszázmilliót

Ha nagyobb lökettérfogatú, de sima szívómotort kapott volna két karburátorral és szilumin fejjel a kompresszoros helyett, életképesebb lett volna? Senki meg nem mondja ma már. Aurája viszont ma is magával ragad. A fényképezett jármű a 180156-os alvázszámú, a W 25 K-k a 180001-180259 közöttieket kaptak. Az Audi Tradition gondozásában lévő kocsit néha megfuttatják, náluk ülhettem én is a volánja mögé, s gurultunk vele egy életre szólót. Régóta beszélgettem már velük a kipróbálásáról, többször voltam náluk, de nem volt mindig üzemképes. Végre sikerült. Szerintem a W 25 K minden idők egyik legszebb túrakocsija a márka rajongói számára – egy mesebeli termék az autózás csúcsáról a Wanderer egyik legmagasabb polcáról, a mára szinte teljesen eltűnt kétszemélyes roadsterek elit klubjából. Kilencven évvel ezelőttről.

Sofőrjének ismernie kell
Láttam pár képet egy eredeti, a kocsiról szóló kezelési útmutatóból – az ebay-en 2.500 euróért hirdették. Ebben is akadnak érdekességek, például elmagyarázzák a távoli motorolaj-hőmérő működését. E szerint a forgattyúsház alsó részén található mérési pontnál egy kis tartály található, metil-alkohollal töltve. Ez a tartály fémfonattal megerősített vékony csövön keresztül csatlakozik a műszerfalon lévő kijelző műszerhez. Melegítéskor az alkohol kitágul, a keletkező nyomást egy manométer méri, amely celsius fokra van kalibrálva. Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a zsinór ne törjön meg, mert így a finom lyuk elzáródik s a készülék nem működik. Egyszerű az üzemanyagszint mérő, amely a tartályba szerelt jeladóhoz van csatlakoztatva, amelyet az üzemanyagszinten lebegő parafa úszó változtat. A kijelző műszer erre az ellenállásra van kalibrálva. A kocsiban is utalnak a helyes használatra, például egy, a csomagtartóban elhelyezett plaketten előírják a hátsó tengelyben használandó Shell olaj típusát is. 

Műszaki adatok

Motor
1963 cm3, 85 LE Négyütemű, vízhűtéses, soros, hathengeres benzinmotor. Hengerenként két, tolórudak mozgatta szelep, fogaskerekek hajtotta, oldalt elhelyezett vezérműtengely, OHV szelepvezérlés. A hengerfej és a motorblokk nagy szilárdságú, szilícium tartalmú könnyűfém ötvözet, nedves hengerperselyek. Furat 70 mm, löket 85 mm. Összlökettérfogat 1963 cm3. Sűrítés 6,0. Legnagyobb teljesítmény 85 LE 4000/min. Solex 32 FFVS karburátor. Hét helyen csapágyazott főtengely. Gyújtási sorrend 1-5-3-6-2-4. Főtengelyről hajtott Roots-kompresszor. Bosch gyújtáselosztó, önindító és generátor. Elektromos rendszer 12 V.  Hűtővíz mennyisége 7 liter. Motorolaj mennyisége 6,5 liter.
Erőátvitel
Hátsókerék-hajtás. Négyfokozatú, kézi kapcsolású váltómű, váltókar a padlón. Kéttárcsás, félnedves tengelykapcsoló. 
Felépítés
Kétszemélyes, alvázra épített acélkarosszéria. Hosszában beépített orrmotor, hátsókerék-hajtás. Elöl független kerékfelfüggesztés, felül keresztben beépített laprugó, dupla lengőkaros felfüggesztés. Hidraulikus lengéscsillapító. Hátul merev banjo-tengely, laprugó, lengőkarok. ZF-Ross csigapályás kormánymű. Küllős kerekek. Hidraulikus fékrendszer, elöl-hátul szimplex dobfékek. A hátsó kerekekre ható rögzítőfék.
Méretek, tömeg
Hosszúság 4220 mm, szélesség 1683 mm, magasság kb. 1350 mm. Tengelytáv 2650 mm. Szabad magasság 200 mm, nyomtáv elöl/hátul 1325/1300 mm. Menetkész tömeg 1050 kg. Megengedett össztömeg 1300 kg. Alváz tömege 800 kg. Gumiabroncs méret 5,25 x R17. Az üzemanyagtartály térfogata 80 liter.
Menetteljesítmények
Végsebesség kb. 145 km/h. Fogyasztás 18-20 l/100 km. 
árak, gyártás
Ára: 7950 birodalmi márka. Gyártási idő 1936-1938. Gyártott darabszám (roadster és kabrió) 259 darab. 

Kapcsolódó cikkek